Tudományos csoportunk több éve azon dolgozik, hogy a jelenlegi magyar sebészeti orvosképzésben olyan laparoscopos oktató- és vizsgarendszert dolgozzon ki, melynek segítségével objektíven eldönthető, ki alkalmas laparoscoposan operálni. Amerikai, európai és japán módszerek áttekintésével, illetve saját felméréseink alapján bebizonyosodott, hogy jelenleg a Japánban alkalmazott Endoscopic Surgical Skill Qualification System a leghatékonyabb módszer a sebészek laparoscopos kompetenciájának felmérésére.
2014. EAES Kongresszus, Párizs.
Június 25-28 között néhány magyar sebésznek lehetősége nyílt megtekinteni hol tart a világ a laproscopos sebészetben. Persze nem értek minket meglepetések! Tudtuk, hogy a hasi sebészet minden ágában teret nyert a laparoscopia, és persze tisztában voltunk azzal is, hogy más országokban (és ez most nem csak Nyugat-Európát jelenti!) a sebészek sokkal jobb körülmények között, sokkal jobb eszközökkel dolgozhatnak.
A konferencia után szinte azonnal felmerült kérdést bennem és percekig gondolkoztam a válaszon. Mert a laparoscopia jövője nem ragadható ki a sebészet jövőjéből, azzal szorosan összefügg. Menjünk bele politikai kérdésekbe, vagy ….. Maradjunk a szakmánál!
A kongresszuson 6 előadással képviseltette magát kutatócsoportunk. Ebből két felkért előadás volt.
Society for Medical Innovation and Technology
Idén huszonötödik alkalommal került megrendezésre a SMIT (Society for Medical Innovation and Technology, Orvosi Innovációs és Technológiai Társaság) konferenciája, ezúttal a németországi Baden-Baden-ben. Az esemény rangját jól jelzi, hogy a nyitóelőadást Richard Satava Professzor tartotta, aki jól ismert név az innovativ megoldásokkal foglalkozó orvosok számára.
Kedves Fiatal Sebész Kollégánk!
LC video elemzés (.doc), LC kérdőív (.doc)
Ha igen, és szeretnéd megmérettetni a tudásod, pontoztasd le a
laparoscopos cholecystectomia műtétedről készült vágatlan videódat!
A kongresszuson a kutatócsoportunk három poszterrel, illetve egy felkért előadással vett részt.
A posztereken a MENTOR training bokszon medikusokkal, szakorvosokkal végzett vizsgálatokról számoltunk be. A kutatási téma, az eredmények igazi mértéke mindig az a vita, amit a hallgatóságból kivált. Mindhárom prezentáció élénk vitát generált, számos építő megjegyzést kaptunk. A poszter bizottság pedig mindhárom poszterünket első díjjal jutalmazta.
A gyakorláson készült fényképek
2013. március 21-24. között a marosvásárhelyi TDK Konferenciára egy újabb laparoscopos gyakorlást szerveztünk az ott tanuló harmad-hatodéves orvostanhallgatók számára. Két laparoscopos training boxot volt lehetőség kipróbálni: a COVIDIEN cég gyakorló dobozán single-porton keresztül, míg a MENTOR-on hagyományosan, két porton keresztül gyakorolhattak a résztvevők.
Egyesületünk fennállása óta az egyik legnagyobb sikert érte el: Tari Krisztina endoszkópos szakasszisztens a Magyar Invasiv Flexibilis Endoszkópos Egyesület alapító tagja az Európai Gasztroenterológiai Társaság (UEG) Endoszkópos Asszisztensi Szekciójának (ESGENA) Berlinben tartott nemzetközi kongresszusán első helyezést ért el a poszter szekcióban!